sobota, 7 września 2013

Pióro i Pazur 2013

   W dniach 4-5 października w Siedlcach odbędzie się druga edycja Festiwalu Literatury Kobiecej Pióro i Pazur. Pierwsza edycja, która okazała się ogromnym sukcesem, miała miejsce jesienią zeszłego roku i gościła wiele znanych polskich pisarek (m.in. Hannę Kowalewską, Małgorzatę Gutowską-Adamczyk, Małgorzatę Wardę, Marię Ulatowską, Małgorzatę Kalicińską). Pomysł na Festiwal, który doczekał się już miana święta literatury kobiecej, narodził się w 2011 roku podczas spotkania polskich autorek w Siedlcach, gdzie panie wzięły udział w panelu dyskusyjnym o literaturze kobiecej.
   Koordynatorką Festiwalu jest znana pisarka Mariola Zaczyńska. W wywiadzie udzielonym autorce bloga W Krainie Czytania pani Mariola przyznaje, iż jednymi z głównych idei przyświecających Festiwalowi jest walka ze stereotypami i zmiana nastawienia współczesnego czytelnika do literatury kobiecej. "Zależy nam, aby wyławiać wartościowe perełki w zalewie nieudolnie napisanych powieści, które tylko utwierdzają czytelników w stereotypie, że literatura kobieca to coś gorszego. Nieprawda! - mówi pani Mariola. - Literatura kobieca to przede wszystkim literatura popularna, wielogatunkowa, bo mieści się tu i romans, i obyczaj, i kryminał. Chcemy pokazać jej bogactwo."
   Podczas zeszłorocznej uroczystej gali wręczono wiele nagród, w tym dwie najważniejsze: nagrodę Pióra dla najbardziej poruszającej polskiej powieści, oraz nagrodę Pazura dla najsympatyczniejszej polskiej powieści z humorem. W tym roku przez pierwszy etap konkursu - selekcję czytelniczek - przeszły 42 powieści. W drugim etapie o nominację jurorek do nagrody Pióra powalczy 28 tytułów, o nominację do nagrody Pazura - 14. Wśród tych drugich znalazły się także moje "Niezapominajki", co jest dla mnie powodem do ogromnej radości i dumy. Nominacje zostaną ogłoszone pod koniec września.
   Zainteresowanych zapraszam na stronę główną Festiwalu  http://www.flk.siedlce.pl, gdzie już niedługo zamieszczony zostanie szczegółowy program. Zachęcam także do przeczytania całego wywiadu z niezwykle sympatyczną Mariolą Zaczyńską, który można znaleźć pod poniższym linkiem:
http://wkrainieczytania.blogspot.co.uk/2013/09/literat-wrzesnia-2013.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz