niedziela, 11 sierpnia 2013

Moimi oczami: Baldellou

   Baldellou to niewielkie miasteczko i gmina w Hiszpanii (prowincja Huesca, Aragonia). Według danych statystycznych z 2008 roku tę liczącą sobie nieco ponad 30 km kwadratowych gminę zamieszkuje 116 mieszkańców, co daje zawrotną liczbę 3,81 mieszkańca na kilometr kwadratowy. Baldellou to miasteczko nieco odosobnione, położone na pięknych terenach Pirenejów. Jego mieszkańcy utrzymują się głównie z rolnictwa i hodowli zwierząt, choć w ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się tu także ekoturystyka.
   Baldellou jest niezwykle urokliwym miasteczkiem - wybudowane na wzniesieniu (460 m) z pozostałościami murów obronnych i siecią wąskich malowniczych uliczek, zachowało strukturę ukształtowaną w XVI wieku. Do najciekawszych okolicznych zabytków należą: piękny romański Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, dostojna wieża Pubill wznosząca się ze skalistego kopca, na którym ulokowane jest miasteczko oraz kaplica romańska z XII wieku, ukryta pośród drzew oliwnych i migdałowych w odległości około kilometra od Baldellou.
   Zapewne nigdy nie dowiedziałabym się o istnieniu tego uroczego zakątka, gdyby nie zaproszenie na organizowany tu corocznie zlot fascynatów rekonstrukcji historycznej związanej tematycznie z II wojną światową. Każdego roku w maju miasteczko ożywa, a jego plac i uliczki zapełniają się turystami oraz miłośnikami rekonstrukcji historycznej z całej Hiszpanii. Z Baldellou przywiozłam miłe wspomnienia (w pamięci szczególnie utkwił mi cudowny smak kilku gatunków lokalnych oliwek) oraz mnóstwo zdjęć.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz