piątek, 6 grudnia 2013

Moimi oczami: Eisriesenwelt

   Niedaleko Salzburga, w masywie Tennengebirge, na wysokości 1641 m znajduje się wejście do jednego z najbardziej niezwykłych miejsc w Austrii - Eisriesenwelt - świata lodowych olbrzymów. Jest to największy na świecie system jaskiń lodowych, ciągnący się we wnętrzu góry Hochkogel na długości około 42 km. Tę odkrytą w 1879 roku jaskinię rocznie odwiedza blisko 200 tysięcy turystów. I nic w tym dziwnego, gdyż Eisriesenwelt zachwyca naturalnym pięknem lodowych formacji, z których niektóre doczekały się nawet swoich nazw (m.in. Lodowe Organy, Lodowa Kaplica).
   Temperatura wewnątrz grot nie przekracza 0 stopni, a skraplająca się przez wapienne szczeliny woda natychmiast zamarza. Różnica temperatur pomiędzy wnętrzem grot a światem zewnętrznym sprawia, że wkroczeniu do jaskini towarzyszy silny i mroźny podmuch. W pierwszej chwili stanowi on przyjemne orzeźwienie, szczególnie podczas upału, ale ponieważ czas zwiedzania wynosi ponad godzinę, koniecznie trzeba zadbać o kurtkę i ciepłe buty.
   Nie tylko jaskinie gwarantują niezapomniane przeżycia, ale sam szlak do nich prowadzący także. To wspaniała wycieczka górska, podczas której można rozkoszować się niezapomnianymi widokami austriackich Alp.
   Poniżej trasa do Eisriesenwelt w moim obiektywie.

   W drodze powrotnej warto zatrzymać się w schronisku Dr. Oedl-Haus (1575 m). W znajdującej się w nim restauracji zawsze panuje ruch, ale warto poczekać na złożone zamówienie, gdyż jedzenie serwują w niej przepyszne :)


   Niestety ze względów organizacyjnych we wnętrzu jaskiń nie wolno robić zdjęć, ale zachęcam do odwiedzenia strony internetowej Eisriesenwelt, gdzie można obejrzeć kilka niezwykłych ujęć. Poniżej jedna z fotografii, które znalazłam w sieci. Na zachętę :)


http://www.eisriesenwelt.at/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz