wtorek, 22 października 2013

To mnie zachwyca: hiperrealizm

   Miłośnicy malarstwa i rysunku od lat zachwycają się ulotnością impresjonistycznych obrazów, eteryczną mieszaniną plam wody i pigmentu na akwarelach oraz uciekającymi od wszelkich konwencji dziełami surrealistów. Tymczasem okazuje się, że istnieje w sztuce nurt, w którym najistotniejszym elementem jest nie symbolika czy impresja, a jak najwierniejsze oddanie rzeczywistości. Nurt ten, rozwijający się dynamicznie od mniej więcej 10-ciu lat i mający swe źródło w fotorealizmie, otrzymał nazwę hiperrealizmu. W obu przypadkach artyści w swej pracy bazują na oryginalnych fotografiach, jednakże podczas gdy fotorealiści skupiają się głównie na podobieństwie pomiędzy dziełem i fotografią, hiperrealiści posuwają się o krok dalej starając się nadać swym dziełom wielowymiarowość i emocjonalność, jakiej brakuje fotografii.
   Jednym ze znanych hiperrealistów jest urodzony w 1977 roku w Guadalajara meksykański artysta Omar Ortiz. Omar od dziecka interesował się malarstwem i rysunkiem. Po ukończeniu studiów graficznych postanowił swoją pasją zarabiać na życie. W swojej pracy posługuje się farbami olejnymi, gdyż jego zdaniem malarstwo olejne to najszlachetniejsza z technik. Prace Omara charakteryzuje minimalistyczny hiperrealizm, w którym dominującym elementem jest ludzkie ciało. Tło jego obrazów często stanowią neutralne barwy, rozmaite tekstury lub dzieła sztuki, a uzupełnienie - materiały, które Omar oddaje w sposób mistrzowski.
   Mówiąc o swojej pracy artysta podkreśla, iż zawsze stara się przedstawiać rzeczy w sposób możliwie najdokładniej oddający rzeczywistość. Lubi wyzwania, szczególnie te związane z wiernym oddawaniem na płótnie odcieni ludzkiej skóry oraz jej szczegółów, które najlepiej uwidaczniają się w jasnym, naturalnym świetle. Ponadto Omar stawia w swych dziełach na prostotę wychodząc z założenia, iż nadmierne bogactwo czyni obraz uboższym.
   Poniżej kilka dzieł tego niezwykle uzdolnionego artysty. Wszystkie pochodzą ze stron autorskich
http://omarortiz.wordpress.com/ oraz http://www.omarortiz.com.mx/, na które serdecznie zapraszam.


   Obrazy Omara Ortiza zachwycają realizmem i wiernością szczegółów. Dzięki doskonale dobranym odcieniom i wielowymiarowej grze światła i cienia przedmioty na obrazach Ortiza zdają się być jak rzeczywiste, a postacie tak żywe, jakby lada moment miały zejść z płótna. 
   Pragnę serdecznie podziękować autorowi za możliwość umieszczenia jego prac na moim blogu, a Was zapraszam do kliknięcia na link: http://www.boredpanda.com/hyper-realistic-art/, gdzie znajdziecie więcej zdumiewających prac utalentowanych hiperrealistów. Osobiście byłam oczarowana i zachwycona! Gorąco polecam, bo jest na co popatrzeć!

2 komentarze: