czwartek, 3 października 2013

To mnie zachwyca: w królestwie muzycznych doznań

   Jest prawdą powszechnie znaną, że dobra ścieżka dźwiękowa w filmie potrafi zdziałać cuda. Właściwie dobrany podkład muzyczny potęguje nasze przeżycia jako widzów, wyciska z oczu łzy lub z napięcia wbija w fotel. Komponowana specjalnie na potrzeby konkretnego dzieła filmowego muzyka stanowi jego istotne dopełnienie. Podkreśla charakter filmu, pomaga budować nastrój oraz przekazywać emocje głównych bohaterów.
   Już w czasach kina niemego doceniano muzykę jako nieodłączny element spektaklu. Odgrywana na pianinie przez tapera, a niekiedy i przez całe orkiestry symfoniczne, muzyka doskonale dopełniała świat przedstawiony na ekranie. Współcześnie do produkcji filmowych zatrudnia się kompozytorów, którzy od podstaw tworzą ścieżkę dźwiękową filmu starając się, by jak najwierniej oddawała ona świat w nim przedstawiony. Jednym z najznakomitszych współczesnych twórców muzyki filmowej jest Hans Zimmer.
   Ten urodzony w 1957 roku niemiecki kompozytor skomponował ścieżkę dźwiękową do ponad 100 produkcji filmowych, wśród których znajduje się wiele znanych i nagradzanych dzieł, m.in. Rain manKról lew, Karmazynowy przypływ, Cienka czerwona linia, Gladiator, Ostatni samuraj czy Incepcja. Zimmer dotychczas został nagrodzony Oskarem, dwoma nagrodami Golden Globe oraz czterema nagrodami Grammy, a The Daily Telegraph wymienił go na liście 100 żyjących geniuszy.
   Dzieła Hansa Zimmera są powszechnie rozpoznawalne dzięki błyskotliwemu łączeniu dźwięków elektronicznych z tradycyjną aranżacją symfoniczną. Zimmer poprzez swoją twórczość po mistrzowsku gra na emocjach widzów. Wprowadza ich w świat doskonale skomponowanych dźwięków, które nie tylko wiernie oddają klimat filmu, ale także rozbudzają w widzach głęboko skrywane tęsknoty i lęki.
   Poniżej kilka przykładów twórczości Hansa Zimmera. Szczególnie polecam motyw przewodni serialu wojennego Pacyfik oraz utwór Now we are free z filmu Gladiator - według mnie jedne z najpiękniejszych utworów muzyki filmowej :)
 
Ostatni samuraj

Cienka czerwona linia

Król lew

Incepcja

Gladiator

Pacyfik

   Nazwisko Zimmera jest dla mnie gwarancją doskonałej ścieżki dźwiękowej. Jest to kompozytor, który tworzy muzykę pełną emocji i  który nigdy nie zawodzi. Jego dzieła stanowią prawdziwą ucztę dla uszu, a w połączeniu z obrazami filmowymi dostarczają niezapomnianych przeżyć. Polecam gorąco :)

2 komentarze:

  1. Muzyka z Gladiatora tak mnie poruszyła, że mimo iż oglądałam ten film lata temu, do tej pory mam na mp3..:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja również :) I za każdym razem porusza mnie równie mocno.

      Usuń