środa, 24 lipca 2013

To mnie zachwyca: Świat wodą malowany

   Zdumiewa mnie, jak niektórzy artyści odkrywają piękno i głębię w zjawiskach na pozór zwyczajnych. Dostrzegają artystyczny potencjał tam, gdzie zwykły śmiertelnik nie widzi nic szczególnego. Zupełnie, jakby widzieli świat za pomocą zmysłu, który nam nie jest dostępny. Oczywiście przesadzam - każdy przecież patrzy na świat tak samo. Ale patrzeć, a widzieć... to już dwie zupełnie różne rzeczy.
   Odkryłam niedawno prace artystki, które sprawiły, że oniemiałam w zachwycie. Ester Roi to urodzona we Włoszech i mieszkająca w Południowej Kalifornii malarka, która od dziecka zafascynowana jest żywymi kolorami, ostrymi detalami oraz obiektami otoczonymi bądź zanurzonymi w wodzie. Ester od lat studiuje kamienie i kwiaty oraz ich interakcję z wodą, rozkoszując się kontrastem pomiędzy suchym przedmiotem, a jego niespokojnym refleksem pod powierzchnią wody. Jej zdaniem przedmioty w wodzie przyjmują nową tożsamość.
   Jak pisze na swojej stronie - woda przekształca wszystko, czego dotknie: twarde linie stają się miękkie, ciepłe kolory chłodne, pełne kształty rozkładają się na części. Realizm ewoluuje w abstrakcji i to, co zwykłe staje się niezwykłe. Współdziałanie tych dwóch światów dla Ester stanowi niewyczerpalne źródło inspiracji.
   Zdaniem Ester woda reprezentuje świat fantazji i wyobraźni, gdzie wszystko może się zdarzyć i to, co niezwykłe, nigdy nie jest kwestionowane. Świat nad wodą, zawsze genialny, solidny i ciepły, może być czasami sztywny lub surowy i musi być zrównoważony przez miękkość i chłód poniżej. Dla Ester, jako artystki i jako człowieka, wyzwaniem jest odnalezienie równowagi pomiędzy tymi dwoma światami.
   W swej pracy przez kilka lat posługiwała się farbami olejnymi, od jakiegoś czasu natomiast stosuje także kredki i pastele. Poniżej kilka jej prac - bajecznie kolorowych, zdumiewających realizmem i urzekających swym pięknem:


   A oto mój zdecydowanie ulubiony obraz. Zachwycające dzieło sztuki:


   Wszystkich zainteresowanych twórczością Ester Roi zapraszam na stronę internetową artystki: http://esterroi.com/ , gdzie można zajrzeć do galerii jej prac, poczytać o technikach, którymi się posługuje, odwiedzić blog, a także zapoznać się z wynalazkiem Ester - Icarus Drawing Board, dzięki któremu uzyskuje ona w swej pracy tak doskonałe efekty! 
   Na koniec pragnę serdecznie podziękować autorce za możliwość umieszczenia jej prac na moim blogu :)

1 komentarz: